Brylanty

Home » Bez kategorii » Brylanty
BrylantyBrylantyBrylanty
sty
13
2018

Brylanty Diamenty opis czystość, masa, barwa i szlif

Brylanty, to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym.
Diamenty w formie nieobrobionej są niemalże matowe, bez połysku. Odpowiedni szlif wydobywa z nich życie, światło, blask. Blask kamieni to wynik odbicia światła wnikającego we wnętrze bryły, dzięki któremu kamień wydaje się głęboki, trójwymiarowy. Taką głębię zaczęto wydobywać z kamienia odpowiednio go kształtując. W ten sposób, po odpowiednim oszlifowaniu powstaje brylant, który swe piękno zawdzięcza nie tylko wrodzonym właściwościom, ale i zdolnej ręce ludzkiej.
Pokolenia szlifierzy starały się nadać diamentom formę zdolną skupić wnikające światło i wyemitować je jedną wiązką pełną refleksów, błysków i kolorów, powstających z rozszczepienia naturalnych promieni.
Sztuka szlifierska doskonalona była przez stulecia. W miarę upływu czasu zmieniano kształt kamieni tak, by światło mogło odbijać się od ich wewnętrznych krawędzi i skupiać w punkcie za mierzonym przez szlifującego.
W XVIII wieku przyjął się szlif brylantowy, który wyparł dotychczas stosowany do obróbki diamentów, szlif rozetowy. Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu i stosuje się go również w odniesieniu do innych minerałów, np. cyrkonii.

Co decyduje o klasie diamentów?
Wyróżnia się cztery cechy, które decydują o wartości i jakości brylantów (ang.The 4 Cs):
Znalezione obrazy dla zapytania brylanty

  • czystość (ang. clarity)
  • masa (ang. weight)
  • barwa (ang. color)
  • szlif (ang. cut)

 

Poniżej opisujemy wszystkie cechy.

CZYSTOŚĆ

Czystość diamentów to podstawowy wyznacznik wartości. Nawet najmniejszy diamencik o wysokiej klasie czystości będzie miał znacznie większą wartość niż bardzo duży o niskiej klasie. Najbardziej wartościowe diamenty są idealnie czyste. Nawet pod mikroskopem nie można zauważyć zanieczyszczeń.
W pierścionkach zaręczynowych używa się najbardziej popularnych diamentów, które mają zanieczyszczenia wewnętrzne, widoczne pod lupą powiększającą obraz 10 krotnie. Diamenty w niskich klasach czystości mają zanieczyszczenia widoczne gołym okiem.

Stosuje się następujące klasy czystości:

FL (Flawless) – zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnęrznych (skaz).

IF (Internally Flawless) – czyste, wolne od znamion wewnętrznych.
W specjalistycznym badaniu wykazują jedynie znamiona zewnętrzne.

Wyżej wymienione diamenty są bardzo rzadko spotykane w obrocie.

VVS (Very, Very Small Inclusions) – bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.

VS (Very Small Inclusions) – nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.
Diamenty te należą do tzw. średniej klasy.

SI (Small Inclusions) – małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu.
Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną.
W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii, min. w naszym sklepie.

I1, I2 oraz I3 (Included) – kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem przez laika.
Polecane osobom, dla których wysokość ceny jest ważniejsza niż wartości estetyczne lub dla tych, którzy pragną za tą samą cenę kupić większy diament.
Diamenty o stopniu czystości poza I3 (lub P3) noszą nazwę odrzutów oraz uważa się, że są poza skalą czystości.
* Zamiennie w tej klasie używa się oznaczeń P1, P2 oraz P3 (franc. Pique)

MASA

Według normy jednostka masy diamentu jest karat metryczny, równoważny 200 mg (1/5g). Masę należy podawać z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Przyjęto oznaczenie masy w postaci skrótu „ct” oraz „kr”.
Masa stanowi o wielkości kamienia.
Poniżej wielkość brylantów (w wielkościach rzeczywistych) wraz z ich masą w karatach.

BARWA

Według amerykańskiej klasy GIA, (powszechnie stosowanej) skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D a kończy na literze Z.
Zupełnie bezbarwne diamenty są oznaczone literą D, występują niezwykle rzadko i są dość drogie.
Najczęściej spotykane diamenty i osadzane w pierścionkach są oznaczone literą I, J oraz K.

Skala barw:

Od niedawna funkcjonuje nowe pojęcie „barwy fantazyjnej”, odnoszące się do diamentów, naturalnie zabarwionych na żółto, brązowo lub szaro o niższym stopniu jasności i/lub intensywniejszym nasyceniu niż z kamieni wzorcowych „Z” oraz wszystkich innych naturalnie zabarwionych diamentów o wyraźnym odcieniu.
Diamenty w barwie fantazyjnej nie są zaliczane do wyżej wymienionej skali barw (GIA) oraz nie mają własnej skali barw (wzorcowej).

SZLIF

Jak wyżej wspomniano brylanty to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym. Co to oznacza?
W terminologii jubilerskiej brylant to diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym, tzn. zawierającym nie mniej niż 57 faset (56 +1).
Brylant najdokładniej wpisuje się w postać stożkowego wycinka kuli, pozbawionego jego najbardziej wierzchniej części.

Wszystkie formy szlifowania diamentów przedstawia poniższy rysunek:

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w zrozumieniu tajemniczych symboli, którymi opisane są pierścionki z brylantami.
Wszystkie sprzedawane przez nas pierścionki z brylantami są klasy SI i proponowanej barwie  H, co powoduje zadawalającą jakość, zachowując atrakcyjną i przystępną cenę.

Kategoria: Bez kategorii • 13 stycznia 2018

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i konkursami. Inspiruj się i odkrywaj razem z nami fascynujący świat biżuterii.

Śledź nasze profile